პასპორტის მსოფლიო ინდექსის რეიტინგში საქართველო 51-ე ადგილზეა
თბილისი (BPI) – საქართველოს მოქალაქის პასპორტი საერთაშორისო რეიტინგში 51-ე ადგილზეა, – მონაცემებს საკონსულტაციო კომპანია Henley&Partners-ი აქვეყნებს.
საქართველოს მაჩვენებელი წინა ანგარიშთან შედარებით 1 საფეხურით არის გაუარესებული, რამდენედაც საქართველო 50-ე პოზიციას იკავებდა.
ვებგვერდის მონაცემებით, საქართველოს მოქალაქეებს უვიზოდ ან გამარტივებული პროცედურებით მოგზაურობა მსოფლიოს 114 ქვეყანაში შეუძლიათ.
აღსანიშნავია, რომ 2017 წელს საქართველოს რეიტინგში 68-ე ადგილი ეკავა, რეიტინგში ასეთი მკვეთრი გაუმჯობესება სავიზო რეჟიმის გამარტივებას უკავშირდება.
Henley&Partners-ის რეიტინგში პირველ ადგილზე იაპონიაა, მეორეზე სინგაპური, მესამე ადგილს კი გერმანია, საფრანგეთი და სამხრეთ კორეა ინაწილებს. ამ ქვეყნების მოქალაქეებს მოგზაურობა გამარტივებული პროცედურებით შესაბამისად, 190, 189 და 188 ქვეყანაში შეუძლიათ.
კომპანია Henley&Partners-ის პასპორტების ყოველწლიურ ინდექსს 200-ზე მეტი ქვეყნისა და ტერიტორიის სავიზო წესებს მოიცავს და აანალიზებს.
შემთხვევითი სიახლე
მოქალაქეთა მხრიდან დაფიქსირებული პრეტენზიებიდან გამომდინარე, სემეკში 17 თებერვალსა „თბილისი ენერჯის“ საჯარო მოსმენა გაიმართება